Zatüree

Pnömokok adlı bir bakteri tarafından oluşturulan akciğerlerin belli bölgelerinin veya tümünün iltihaplanmasıdır. Bu mikrop,damlacık enfeksiyonu şeklinde aksırık ve hapşırıkla hasta insanlardan sağlam kişi ve çocuklara bulaşmakta ve öncelikle akciğerlere yerleşmekte ve zatürreeye neden olmaktadır. Ayrıca diğer ateşli hastalıklara yol açan bakteri ve virüslerde neden olabilir. Hastalık yüksek ateş,öksürük,halsizlik ve solunum yetmezliği oluşturmakta ve bundan da öte vücuda giren mikrobun kan yoluyla yayılması sonucunda menenjit ve sepsise neden olabilmektedir. Etkin tedavi edilemeyen bebekler ve çocuklar bu hastalık nedeniyle hayatlarını kaybedebilmektedir.

Korunma

Bu nedenle pnömokokların meydana getirdiği zatürree ve mikroba bağlı beyin iltihaplarından korunmada tek ve en güvenilir yol kişilerin aşılanmasıdır.

Ateşi ve öksürüğü olan bebeğinizde zatürree işaretleri:

Hızlı nefes alıp veriyorsa (dakikada 50’den fazla),Nefes alıp verirken göğüs kafesi içeri doğru çöküyor,zorlanıyor ıslık gibi sesler çıkarıyorsa,Yemek yemiyorsa, genel durumu kötü ise,Nefes alıp verirken burun delikleri açılıp kapanıyorsa,Ateşi düşmüyorsa

Tedavi

Mutlaka doktora gidilmeli, gerekirse hastaneye yatırılmalıdır. Tedavide antibiyotikler kullanılır. Tedavisi yapılınca iyileşir.


 
 
 
 

İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.

Telefon: (555) 234 55 77 - E-mail:info@kavaklideresaglik.com