Su Çiçeği

Su çiçeği döküntü ile karakterize, ciltte kalıcı sorunlar yaratan ve izler bırakan bulaşıcı Varicella-zoster virüsünün neden olduğu bir çocukluk hastalığıdır. Su çiçeği belirtileri, hasta ile temastan 14 ile 16 gün sonra ortaya çıkmaya başlar. Kuluçka dönemi, 10-20 gündür.

Bulaşma şekli

Su çiçeği, daha çok ağız ve burun sıvılarıyla insandan insana soluma, öksürme ve hapşırma yoluyla, döküntüleri çok bulaşıcı olduğu için hastayla doğrudan temas yoluyla bulaşır. Döküntülerin başlamasından bir gün öncesinden, 6-7 gün sonrasına kadar bulaşıcıdır. Çocukların kreş, okul, vb. toplu bulundukları ortamlarda bulaşma çok hızlıdır.

Hastalığın seyri

Döküntüden 1-2 gün önce baş ağrısı, ateş, karın ağrısı ve halsizlik görülür. Döküntüler, yüz ve gövdede başlar, kol ve bacaklara yayılır. Su çiçeği döküntülerinin şiddeti, ateş ile doğru orantılıdır. Döküntülerden bir gün önce, hafif ateş, halsizlik, iştahsızlık görülebilir. Döküntüler, önce pembedir, birkaç saat içinde kırmızıya döner, ardından içi sıvı dolu küçük kesecikler halini alır. Berrak sıvı 1-2 gün içinde bulanıklaşır, sonrasında keseciklerin yırtılmasıyla kabuklanarak kahverengi pullar halinde dökülür. Döküntüler, saçlı deride az,vücutta fazladır. İlk çıkan kesecikler kaybolurken, 3-4 günde yenileri çıkar. Kaşıntılıya sebep olur. Son derece kaşıntılı olan bu döküntüler, hasta çocuğa büyük rahatsızlık, huzursuzluk verebilir, fakat genellikle iz bırakmadan iyileşir.

Hastalıktan korunma

Su çiçeğinden korunmanın tek yolu 1 yaşını dolduran sağlıklı çocuklara uygulanması gereken aşıdır. 1 yaşına kadar olan bebeklerde, anne karnındayken kan yoluyla ve doğumdan sonra anne sütü yoluyla aldıkları koruyucu antikorlar bulunur. Aşılama, çocuk ya da erişkinlerin bu hastalığa karşı korunmasında son derece etkin ve güvenilir bir yoldur. Daha önce su çiçeği geçirmemiş tüm çocuklar bir doz aşı ile su çiçeğinden ve olası komplikasyonlarından korunabilirler. Yine daha önce su çiçeği geçirmemiş erişkin yaştaki bireyler, çocuklardan daha yüksek riskte bulunmaları nedeniyle zaman geçirmeden aşılanarak korunabilirler.

Hastalığın komplikasyonları

Su çiçeği genellikle hafif seyirli bir hastalık olmakla birlikte ciltte bozukluk ve izlere yol açan süperenfeksiyonlar, hastanede tedavi gerektiren zatürree, ensefalite yol açabilir.

Tedavi

Kaşıntıya karşı önlem alınmalı, döküntülerin mikrop kapıp enfekte olmalarını önlemek için çocuğun tırnakları kesilmelidir. Ateş takip edilmeli, yükselirse ateş düşürücü parasetamol içeren şurup veya fitil verilmelidir. Reye sendromu riski olduğundan aspirin verilmemelidir.


 
 
 
 

İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.

Telefon: (555) 234 55 77 - E-mail:info@kavaklideresaglik.com