Kızıl

A grubu beta hemolitik streptokok veya streptokokus piyogenes (beta mikrobu)) neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Kuluçka süresi 3-5 gündür.

Hastalığın seyri

Aniden yükselen ateş, kusma, boğaz ağrısı, baş ağrısı, bitkinlik belirtileri ile başlar, 12-48 saat sonra cilt döküntüleri görülebilir. Bazen şiddetli karın ağrısı nedeniyle apandisit sanılabilir. Ateş çok yükselir, 40 c’ye kadar çıkabilir. Ağız içinde bademciklerde, ağız arka duvarında, dil ve damaklarda renk değişiklikleri görülür. Dil ilk günlerde beyazdır, üzerinde kırmızı noktalar bulunur (beyaz çilek), daha sonra soyularak büyük, ödemli, kırmızı olur (kırmızı çilek). Şiddetli vakalarda bademciklerin üzerinde ve ağız arka duvarında zar görülebilir ve difteriden ayırmak zordur. Üst damak kırmızı noktacıklarla kaplı olabilir. Ciltte döküntüler yüzden başlar, 24 saat içinde bütün vücuda yayılır. Alın ve yanaklar çok kırmızı buna karşılık burun ile ağzın birleştiği üçgen ve ağız kenarında döküntü yoktur (ağız kenarı soluktur). Kıvrım yerlerinde (koltuk altı, kasıklar, diz arkası, dirsek önü) döküntüler üst üste geldiği için bir çizgi halini alır (pastia çizgisi). Bu döküntüler üzerine bastırıldığında kısa süre için kaybolur. Döküntüler başladığı yerden itibaren solmaya başlar ve soyulmalar olur. Döküntüler genellikle ilk haftanın sonunda kaybolur.

Bulaşma şekli

Kızıl hasta olan kişinin öksürme ve aksırması sırasında çıkan tükürük damlacıkları aracılığıyla bulaşır. Döküntüler bulaşıcı değildir.

Hastalığın komplikasyonları

Zamanında ve uygun bir şekilde tedavi edilmezse; servikal adenit, orta kulak iltihabı (otitis media), sinüzit, zatürree (bronkopnömoni), septisemi (kana mikrop karışması), osteomyelit (kemik iltihabı), romatizmal ateş, akut glomerulonefrit (böbrek iltihabı) gelişebilir.

Tedavi

Muayene sonucunda kızıldan şüphelenilen hastalarda boğazdan örnek alınarak kültür yapılır. Penisilin tedavide ilk seçenektir. Genellikle 10 günlük tedavi yeterlidir. Derideki döküntüler için merhem ve losyonlar doktorunuz tarafından önerilebilir.


 
 
 
 

İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.

Telefon: (555) 234 55 77 - E-mail:info@kavaklideresaglik.com