Kızamık

Kızamık, ateş, döküntü, nezle, öksürük ile gözlerde ağrı ve kızarıklığa neden olan ciddi ve çok bulaşıcı bir viral hastalıktır.

Bulaşma şekli

Kızamık son derece bulaşıcıdır. Kızamık, hasta olan kişinin öksürme ve aksırması sırasında çıkan tükürük damlacıkları aracılığıyla geçebilir. Döküntünün başlangıcından 1-2 gün öncesinden 5 gün sonrasına kadar bulaşıcılığı vardır.

Hastalığın seyri

Kuluçka dönemi 10-14 gündür. Bulaşma bu döneminde başlar, virüs 8-10 gün boyunca vücutta belirti vermeden ürer. Genellikle ilk birkaç gün ateş, öksürük, burun akıntısı, başağrısı, nezle, gözlerde kızarma, batma, kaşıntı hissi ve ışığa duyarlılık görülür. Daha sonraki gün ateş hafifleyebilir ve ağızda beyaz lekeler oluşur, arkasından ateşte aşırı yükselme ve kırmızı döküntülerin vücuda yayıldığı görülür. Döküntüler önce pembe renkli küçük lekeler şeklindedir. Daha sonra hafifçe kabarır, büyür,artar ve koyulaşıp kırmızıya döner. Döküntü baştan başlayarak 24 saatte inen tarzda vücudun büyük kısmına yayılır. Geçmesi de aynı şekilde olur. Soyulma ve kahverengi renk değişimi görülür. Bu dönem 7-10 gün kadar devam eder ve ateşin düşmesiyle sonuçlanır ve bugünlerden sonra çocuk bulaştırıcı değildir döküntüler yavaş yavaş iz bırakmadan kaybolur.

Hastalıktan korunma

Kızamıktan korunmanın tek yolu aşıdır.kızamık aşısı olan bir çocuk,bir ay içinde bu hastalığa bağışıklık kazanır.ateş ve hafif döküntü gibi yan etkiler nadir de olsa görülebilir.

Hastalığın komplikasyonları

Kızamık bazen, zatürree gibi tehlikeli komplikasyonlara neden olabilir. Hastalığa yakalanan 2000 çocuktan yaklaşık bir tanesinde beyin iltihabı görülmektedir. Bu şekilde etkilenen her on çocuktan birisi yaşamını kaybetmekte ve dördünün beyninde kalıcı hasar oluşmaktadır. Çocuklarda, kızamık hastalığından birkaç yıl sonra SSPE olarak adlandırılan ender bir sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Hızlı bir şekilde beyni tahrip eden SSPE öldürücü olmaktadır.

Tedavi

Hastalık için özel bir tedavi şekli yoktur, ateşi ve genel durumunu düzeltmek için yardım edilir. Kızamık, virüsler etkisiyle oluşan bir hastalık olduğu için, komplikasyon olmayan durumlarda, antibiyotik kullanımının hastalığa olumlu etkisi olmaz. Çocuğun düzelmeye başladıktan sonra tekrar kötüleşmesi halinde doktorunuza danışmalısınız.


 
 
 
 

İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.

Telefon: (555) 234 55 77 - E-mail:info@kavaklideresaglik.com