Katarakt

Normalde saydam olan göz merceklerinin (lens) saydamlığını kaybetmesi, dumanlı bir hal almasına katarakt adı verilir. Doğuştan ve sonradan kazanılan katarakt olmak üzere iki türü vardır. Sonradan kazanılan kataraktlar yaralanmalar, ışın zedelenmeleri (aşırı sıcak, röntgen ışınları, şimşek, kaynak ışığı), steroid kullanımı, kaza ya da göz merceklerinin yetersiz beslenmesi (yaşlılık, şeker hastalığı) nedeniyle oluşabilir. Gözbebeği bölgesinde bulanıklık olur ve buna bağlı olarak da görme yeteneği azalır. Bu durumda hasta açık ve koyu ayrımını yapamaz. Direkt oftalmoskopla kırmızı röflenin takibi kataraktın erken safhada yakalanmasını sağlar.

Tedavi

İlaç tedavisiyle başarılı sonuçlar alınamamaktadır bu nedenle katarakt ameliyat edilerek tedavi edilir. Mercek, mercek kapsülünün yırtılmasından sonra çıkartılır. Yeni doğan bebeklerde katarakt teşhis edildiğinde hiç beklemeden ameliyat yapılmalıdır. Bebeklerde katarakt ameliyatından sonra kontakt lens ya da gözlük kullanılması gerekir. Göz içi lensler yeni teknikle iki yaşından büyük çocuklarda uygulanır. Uygun vakalarda göz içi lens sonradan da takılabilir. Katarakt sonucu oluşabilen göz tembelliği (Ambliopi) tedavisi de çok önemlidir. Ameliyattan yıllar sonra glokom gelişmesi ihtimali çocukların ameliyat sonrası sıkı bir şekilde takibini gerektirir.


 
 
 
 

İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.

Telefon: (555) 234 55 77 - E-mail:info@kavaklideresaglik.com