Kaba Kulak

Kabakulak, ateş, başağrısı ve tükürük bezlerinin iltihaplanmasına neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. Hasta kişi ile temastan 12-25 gün sonra belirtiler ortaya çıkabilir. Bu hastalık genellikle 2 hafta sürer ve geçirildikten sonra yaşam boyu bağışıklık bırakır. Taşıyıcılık şişmenin bir gün öncesinden 3 gün sonrasına dek sürer.

Bulaşma şekli

Kabakulak, hasta olan kişinin öksürme ve aksırması sırasında çıkan tükürük damlacıkları aracılığıyla geçebilir.

Hastalığın seyri

Ateş, baş ağrısı, kas ağrısı ve ardından 3 ile 7 gün içinde kulak önündeki tükürük bezlerinin şişmesi görülür. Çiğneme ve yutkunma sırasında ağrılar hissedilir. Ayrıca yüzde de şişme görülür. Bu şişme 1. Haftanın sonuna doğru azalır.

Hastalıktan korunma

Kabakulaktan korunmanın tek yolu aşıdır. Kabakulak aşısı olan bir çocuk ,bir ay içinde bu hastalığa bağışıklık kazanır. Ateş ve hafif döküntü gibi yan etkiler nadir de olsa görülebilir.

Hastalığın komplikasyonları

Bazen beyni çevreleyen zarda iltihaplanmaya yol açar. Ancak, hastalığın kalıcı yan etkileri ender olarak görülmektedir. Bu hastalık ayrıca kalıcı sağırlığa da neden olabilir. Hastalığa yakalanan ergen ya da yetişkin erkeklerde çok nadir olarak erbezlerinde (testislerde) ağrılı iltihap ve sislik görülmektedir. Bu durumdaki erkekler genellikle tamamen iyileşmekte, ancak çok, çok ender olarak kısırlığa yol açabilmektedir.

Tedavi

Bu gibi belirtilerde doktorunuza başvurmanız hastalığın tanısının konması açısından gereklidir. Fakat hastalık için özel bir tedavi şekli yoktur; yalnız hastalığın yan etkileri tedavi edilebilir. Çocuğun istirahat etmesi gereklidir fakat yatakta olması gerekmeyebilir. Çocuğun ateşini sürekli kontrol etmek gerekir. Eğer ateşi yüksekse düşürmeye çalışmak ve bol bol sıvı almasını sağlamak gerekir. Virüsler etkisiyle oluşan bir hastalık olduğu için, komplikasyon olmayan durumlarda, antibiyotik kullanımının hastalığa olumlu etkisi olmaz.


 
 
 
 

İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.

Telefon: (555) 234 55 77 - E-mail:info@kavaklideresaglik.com