Dış Kulak İltihabı

Yüzücü kulağı olarak da bilinen dış kulak iltihabı, dış kulak kanalının tahriş olması ve kirli suda yüzmek gibi nedenlerle iltihaplanmasıdır. Tahriş sonucu kanalda cildin kat kat soyulması (egzama) gelişebilir. Egzamayı kaşırken cilt çatlar ve kulak kanalını bakteri ve mantar istila eder. Kulak salgısı kanaldan temizlenmeye kalkışıldığında, cilt tahriş olur, kaşınır veya yırtılır. Mekanik tahriş dışında saç spreyleri ve saç boyaları da kulak kanalını tahriş edebilir. Dış kulak iltihabı bazen mantardan kaynaklanır, sık sık tekrar eder ve genç yetişkinlerde görülür. Çoğu dış kulak yolu enfeksiyonu rahatsızlık duygusu yaratsa da, uygun şekilde tedavi edildiklerinde genellikle tehlikeli değildirler. Bu enfeksiyon,özellikle şeker hastalarında tedavi edilmezse çevre kemiklere ve kıkırdaklara yayılarak hasar verebilir.

Belirtileri

  • Dış kulak kanalının kaşınması
  • Kulak ağrısı
  • Kulaktan sarı veya yeşil sarı kötü kokulu cerahat akması
  • Baş hareketiyle kulakta ağrı duyulması
  • İşitme kaybı

Tedavi

Teşhisten sonra doktor kulak kanalını bir emme aletiyle veya pamuklu çubukla temizleyebilir, tahrişin ve sancının geçmesini sağlayabilir. Doktor daha sonra çeşitli tedavi yöntemlerinden birini önerebilir. Egzama durumunda kortikosteroidli (kaşıntıyı durdurmak ve iltihabı azaltmak için) kulak damlası, iltihap içinse antibiyotik (enfeksiyon kontrol etmek için) verilir. Şiddetli ağrı olduğundan ağrı kesici tavsiye edilir. İyileşme sırasında kulağa su kaçmamasına dikkat edilmelidir.

Bir kaç gün içinde iyileşme olmazsa, doktor ağızdan antibiyotik önerebilir. Enfeksiyona neden olan organizma laboratuar testleriyle belirlenmişse, özellikle bunu etkileyecek antibiyotik seçilir. Dış kulak iltihabı mantardan kaynaklanıyorsa ağızdan alınan veya kulak damlası şeklinde verilen mantara karşı etkili ilaçlarla tedavi edilir. Mantar vakalarında tekrar edebilir.

Önlenmesi

  • Çocuğu yıkarken kulağına su kaçırılmamasına dikkat edin.
  • Pis suda yüzmeyin.
  • Banyodan ve yüzmeden sonra kulaklarını kurulayın.
  • Saçınızı boyarken veya saç spreyi kullanırken kulak deliklerinizi ufak toplarla kapayın.
  • Kulakları metal cisimlerle karıştırmayın. 
 
 
 

İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.

Telefon: (555) 234 55 77 - E-mail:info@kavaklideresaglik.com