Difteri

Corynebacterium diphtheriae bakterisinin neden olduğu oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Difteri mikrobu çok güçlü bir zehir salgılayarak burunda ve boğazda solunumu engelleyici bir enfeksiyona, kalp yetmezliğine, sinir sisteminde hasarlara, kalpte ve sinir sisteminde oldukça ciddi bozukluklara neden olabilir. Bebeklerde çok ender olarak rastlanır, çocuklarda 2-6 yaş arası çok sık görülür. Kuluçka devresi 1-7 gündür.

Bulaşma şekli

Difteri, genellikle damlacıkların solunması yolu ile bulaşır. Nadir olarak da salya ve tükürük gibi salgılarla temas edilmesi ile bulaşır.

Oluştuğu yerlere göre difterinin çeşitleri

Burun difterisi

Difterinin bebeklerde en çok görülen şeklidir. Ateş, solunum güçlüğü, burun akıntısının iltihaplı ve kanlı olması şeklinde ortaya çıkar.

Ağız ve boğaz difterisi

En sık görülen difteri şekli olup boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü ile başlar. Bademciklerin üstü ve küçükdil boğazın arka duvarına kadar uzanan beyazımsı gri renkli lekelerle kaplanır. Boyun lenf bezlerinde şişme görülür.

Gırtlak difterisi

Kimi zaman kendiliğinden kimi zaman da boğaz difterisinden yayılarak oluşur. Ateş, kuru ve boğucu öksürük ve solunum güçlüğü ile başlar. Bu belirtiler birkaç gün içinde şiddetlenir. Belirtilerin nedeni gırtlak zarındaki şişliklerin difteri pasına dönüşmesidir. Gerekli müdahale yapılmazsa hayati tehlike oluşturabilen solunum yollarında tıkanma, nefes alamama meydana getirebilir. Solunum güçlüğü giderek artar ve soluk alınırken ıslığa benzer bir ses duyulur. Boğaz kasları gerilir. Göğüs kafesi ve karın boşluğu zorlanır. Çocuklarda morarma olur, yüz soluk, nabız zayıf, kalp atışları hızlıdır. Boğulma krizleri ölümle sonuçlanabilir.

Göz difterisi

Göz şişer ve beyazımsı gri renkli bir tabakayla kaplanır, kanla karışık iltihap akar. Saydam tabakanın zedelenmesi sonuçta kör olma olasılığı vardır.

Deri ve yara difterisi

Oldukça tehlikelidir ve belirli bir yara tabakası oluşturarak kendini belli eder.

Hastalığın seyri

Hastalık ateş, baş ağrısı, kusma, çocuklarda karın ağrısı ile başlar. Belirtiler bakterilerin yerleştiği bölgeye göre değişiklik gösterir. Hafif durumlarda kişiyi fazla sarsmaz, ateş fazla yükselmez, hafif yutkunma güçlüğü görülür. Hastalık ilerlerse boğaz, burun, gırtlak gibi diğer organlara da yayılma olabilir. Hastalık seyrinin ağır olduğu durumlarda yüksek ateş, nabız düzensizliği, huzursuzluk, sürekli kusma, burun ve deride ufak tefek kanamalar, boğazda şişme gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bakterilerin salgıladığı toksin kana geçerse kalp, kan dolaşımı ve sinir sistemlerinde bozukluklar ortaya çıkıp, kan zehirlenmesi olabilir. Aşırı solukluk, kusma, nabız atışlarının düzensizliği, soğukluk duygusu, ısı ve tansiyon düşmesi belirtileri ortaya çıkar. Kalp kaslarındaki iltihaplanma sonucu 2-3. Haftalarda ani ölüm meydana gelebilir. Sinir sistemi de etkilenirse 2. Ve 4. Haftalar arasında felçler görülür. Hastalık nedeniyle oluşan felçler hastalık teşhisinde yardımcı olur ve çoğu kez birkaç ay sonra felç ortadan kalkar.

Tedavi

Difteri serumu ve antibiyotikler tedavide kullanılır. Difteri serumu, kanda serbestçe dolaşan zehirli maddeleri (toksinler) bağlar, ama kalp kasları ve sinir sistemine yerleşmiş olan zehirli maddelere ulaşamaz. Bu nedenle difteri .serumu mümkün olduğu kadar erken verilmelidir. Kan dolaşımının sürekli kontrol altında tutulması, hastanın 8-14 gün süreyle yatakta tutularak kalp fonksiyonlarının takibi gerekir. Difterinin her çeşidinde hastanın mutlaka bir hastanede yatırılarak takip edilmesi gereklidir.

Hastalıktan korunma

Hastalıktan korunmada aşı yeterli olmaktadır. Difteri aşısı, tetanoz ve boğmaca aşısı ile birlikte karma aşı olarak uygulanır. 
 
 
 

İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.

Telefon: (555) 234 55 77 - E-mail:info@kavaklideresaglik.com