Çocuk Felci

Polio virüsünün neden olduğu ve bazen de ölümle sonuçlanan ciddi bir hastalıktır. Bir yaşından büyük yaş grubundaki hassas çocuklar ve yetişkinler mikrobu kaptıklarında felç gelişmesi açısından daha büyük risk altındadırlar.

Bulaşma şekli

Kirli suların, besinlerin mikroplu dışkı ile kirlenmesi sonucu yenilmesi ve içilmesi ve kalabalık ortamlarda havaya yayılan mikropların solunması yolu ile bulaşır.

Hastalığın seyri

Hastalığa yakalanan çocuklarda başlangıçta hafif ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, bulantı -kusma gibi her hastalıkta görülebilecek bulgular mevcuttur. Hastalık bazı çocuklarda bu bulgularla sınırlı kalırken, bazı çocuklarda kalıcı felçler meydana gelebilir. Felçler tipik olarak yumuşak olup kaslar sert ve kasılmış durumda değildir. Felçler başlangıçta çocuğun kendini ayağa kaldırmasında ve yürümesinde güçlük şeklinde görülür. Hastaların çoğunda felç olan bacak ve kolda duyu kaybı olmaz, acıyı hissederler. Felç gelişen hastalarda beyindeki solunum merkezinin etkilenmesi ile solunum yetmezliğine bağlı ölüm gelişmesi riski vardır.

Korunma

Rutin aşılama takviminde ağızdan ilk yıl üç kez ara ile verilen aşı ile korunması mümkündür. Ayrıca belli aralıklarla çiçek hastalığı gibi bu hastalığı ortadan kaldırmak için sağlık bakanlığı tarafından tüm ülkedeki çocuklar aşılanmaktadır. 
 
 
 

İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.

Telefon: (555) 234 55 77 - E-mail:info@kavaklideresaglik.com