Bronşiolit

Akciğerlerin küçük hava yollarında tıkanıklığa neden olabilen bir alt solunum yolu enfeksiyonudur. Respiratuar sinsisyel virüs (RSV) enfeksiyonu sonucu akciğerlerdeki en küçük hava yolları (bronşioller) kasılır ve daralır. RSV, süt çocuklarında bronşiolit, 2 yaşın üstündeki çocuklar ve erişkinlerde ise sadece üst solunum yolu enfeksiyonu gibi seyreder.

Genellikle önce ateş ve burun akıntısı, sonra solunum zorluğu ve öksürük başlar. 38 derece civarında ateş görülür. Göğüsten gelen hırıltısı vardır; hızlı nefes alır. Öksürük ve kalın balgam olabilir. Hırıltı ve zor solunum 2-3 günde kötüleşir ve ardından düzelir. Genellikle hırıltı 7 gün, öksürük 14 gün sürmektedir. Ağır vakalar bir-iki saatte ağırlaşabilir.Eğer ateş 38 dereceyi geçerse zatürree olasılığına dikkat edilmelidir.

Bulaşma şekli

Virüs, hasta kişilerin burun akıntılarında görülür. 1 metreden yakın mesafede öksürme ve hapşırmayla veya göze, buruna değdirdiği elleri ile bulaşır.

Hastalığın komplikasyonları

Bronşiolitin en sık görülen komplikasyonu kulak enfeksiyonu olup, çocukların %20'sinde görülmektedir. 2 aylıktan küçük çocuklarda, morarma, solunum durması,solunum sayısının dakikada 60'ın üzerine çıkması durumunda hastaneye yatırmak gerekebilmektedir.

Tedavi

- Aile bireylerinde gribal durum varsa çocuğa maskeyle yaklaşılmalıdır.

- Çocuğa bol sıvı verilmelidir

- Kirli, tozlu,sigara dumanlı ortamlardan uzak tutulmalıdır

- Sıcak sıvılar solunum yolunu yumuşatır, salgıları azaltır

- Çocuk 4 aydan büyük ise sıcak limonata ve elma suyu verilmelidir

- Burun tıkanıklığını gidermede tuzlu su içeren burun damlaları uygulanmalıdır

- Anne sütü ya da mama az miktarlarda, daha sık verilmelidir. 
 
 
 

İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.

Telefon: (555) 234 55 77 - E-mail:info@kavaklideresaglik.com