Boğmaca

Bordetella pertussis isimli bakterinin neden olduğu, haftalarca süren, çok şiddetli öksürük nöbetleriyle karakterize akut bir solunum yolları enfeksiyonudur. Mikroplar gırtlakta ve solunum borusunda balgamlı bir iltihap oluşturur. Kuluçka devresi 1-3 hafta, ortalama 15 gündür. En çok 2-6 yaş arasındaki çocuklarda görülür, çocuk ne kadar küçükse etkilenmesi de o kadar fazladır. Boğmaca, ömür boyu bağışıklık bırakan bir hastalıktır. Bu hastalık yaklaşık 10 hafta sürebilir; fakat ilk 3 haftası ciddi ve tehlikelidir. Hastalık 2-3 haftada tamamen geçer. Çok bulaşıcıdır ve aşılanmamış çocuklarda çok ağır geçebilir, en kısa sürede doktorunuza başvurmanız önerilir.

Bulaşma şekli

Hasta kişinin öksürmesi, aksırması konuşması sırasında havaya saçılan tanecikler içindeki mikropların solunmasıyla bulaşır. Bulaşma olasılığı, hastalığın nezle halinde başladığı döneme rastlar, öksürük sürdüğü sürece bulaşıcı niteliğini korur.

Hastalığın seyri

Boğmacanın üç dönemi vardır.

Nezle dönemi: Bu devre, hastalığın en bulaşıcı olduğu devredir. 1-2 hafta süren nezle, hafif öksürük, halsizlik, hafif ateş gibi belirtiler vardır, soğuk algınlığından farklı bir durum görülmez.

Öksürük nöbetleri dönemi: En tipik dönemidir. 2.haftada öksürük nöbetleri başlar, öksürükten sonra kusmaya sık rastlanır. Çocukların nöbetler arası dönemde tamamen normal bir görünümleri vardır. Günde 10-30 kez, birdenbire başlayan çok şiddetli öksürük nöbetleri görülür. Öksürük hastayı nefessiz bırakır ve bu nöbetlerin sonunda derin bir nefes alarak ötme tarzında bir ses çıkar, bu boğmaca için çok tipik bir sestir. Öksürükler sırasında çok yapışkan bir balgam da çıkabilir. Hastalar öksürürlerken yüzleri kızarır, boyun damarları genişler, dilleri dışarı çıkar, gözlerinden yaşlar akar ve terlerler. Özellikle akşamları nöbetler halinde baş gösteren öksürük devresi ortalama 5 hafta sürer.

İyileşme dönemi: İyileşme döneminde nöbetlerin sıklığı yavaş yavaş azalır, ama tamamen geçmesi için aylar gerekir. Bazen, araya giren viral veya bakteriyel enfeksiyonlar öksürüğün yeniden alevlenmesine neden olabilir.

Hastalıktan korunma

Çocukları boğmacalı hastalara yaklaştırmamalıdır. Boğmacaya karşı en etkili korunma boğmaca aşısı ile sağlanır.

Hastalığın komplikasyonları

Çocukta öksürük nöbetlerine bağlı kusmalar kilo kayıplarına neden olabilir. 1 yaş altındaki çocuklarda daha sık olmak üzere zatürreeye, beyin ve göz içi kanamalarına ve ölümlere neden olabilmektedir. Boğmaca hastalığında en sık görülen yan etki zatülcenptir ve bebeklerde ölüm nedeni olabilir. Boğmaca geçtikten sonra yerini bronşit alabilir, sağırlık, körlük gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Tedavi

Kusmalar nedeniyle ciddi beslenme bozuklukları olabilir. Kuru yiyecekler gıcık yaparak öksürüğe neden olabileceği için sık sık, az miktarda, hazmı kolay sulu yiyecek ve içeceklerle beslenmelidir. Öksürük sonucu kusma olabileceği dikkate alınarak yemeklerin nöbetten on beş dakika sonra verilmesi uygundur. Hastanın odası iyi havalandırılmalı ve nemlendirilmelidir. Toz, keskin koku, sigara dumanı, kuru hava ve ani ısı değişikliklerinin öksürük nöbetlerini uyarabileceği bilinmelidir. öksürük kesici ilaçlar genelde hiçbir işe yaramaz. Hastanın 3-4 hafta için diğer kişilerden izole edilmesi gerekir. Bir yaşındaki çocuklara 2 hafta süreyle antibiyotik tedavisi uygulanır. Antibiyotik henüz nezle döneminde verilmeye başlanabilirse, öksürük nöbetleri döneminin hafif geçmesini sağlayabilir. Hastalığın ağır seyrettiği durumlarda hastane tedavisi önerilir. Ateş düştükten sonra hasta bol bol açık havaya çıkartılmalı, ancak diğer çocuklardan uzak tutulmalıdır. 
 
 
 

İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.

Telefon: (555) 234 55 77 - E-mail:info@kavaklideresaglik.com