Bademcik İltihabı

Bademcikler boğazdaki lenf düğümcükleridir, ağzın gerisinde her iki yanda birer tane bulunur. Küçük çocuklarda ağza giren zararlı mikroorganizmaları filtre etme görevleri vardır. Boğazda aşırı ağrı ve bademciklerde enfeksiyon olduğunda bademcik iltihabından bahsedilir. Mikrop kapan bademcikler kızarır, büyür ve üzerinde beyaz renkte noktalar oluşur. Ateş yükselir ve boğazdaki bezelerde şişmeler meydana gelir. Çocukta yutkunma güçlüğü ve kulak ağrısı yapabilir.

Tanı

Bademcikler kırmızı ve şiş şekilde görülür. İltihaplanmış bademciklerin üzerinde nokta şeklinde iltihap alanları da görülebilir. Bölgesel lenf düğümleri (çene altı ve boyundakiler gibi) büyük ve hassastır. Boğaz muayenesinde hastalık etkeninin beta streptokok bakterisi olup olmadığını anlamak için kültür örneği alınır.

Tedavi

Tonsillit tedavi edilmezse bademciklerin çevresinde apse oluşumuna yol açabileceği ve romatizmal ateş yaparak kalbe zarar verebileceği için mutlaka tedavi edilmelidir.

Çocuğu bol bol dinlendirin, yumuşak yiyecekler ve boğazı rahatlatacak sulu gıdalar verin. Ilık tuzlu suyla gargara yapmak ağrıyı azaltır. Doktor antibiyotik tedavisini uygun görebilir. Streptokok bakterilerinin bazı türleri nefrit (böbrek iltihabı) veya romatizma yapabileceğinden antibiyotik tedavisine gerekli süre devam edilmelidir. Enfeksiyon sık oluşuyorsa ve çocuğun genel sağlığını etkiliyorsa bademciklerin alınması gerekebilir. 
 
 
 

İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.

Telefon: (555) 234 55 77 - E-mail:info@kavaklideresaglik.com