Ateş

Ateş vücudun lokal veya genel olarak ısısının normal değerlerden yüksek olması olarak tanımlanır. Ateş, kendi başına bir hastalık değil, hastalık belirtilerinden bir tanesidir. Vücudun mikroplara karşı bir savunma mekanizmasıdır, mikropların üremesini engeller. Beden ısısı, beynin hipotalamus denilen bir bölgesindeki ısı merkezi tarafından ayarlanır. Isı merkezi vücuda yayılmış olarak bulunan sıcak ve soğuğa hassas hücrelerinden aldığı uyarılar sonucunda vücut ısısını kontrol eder ve ayarlar. Ateş genellikle, mikrobik hastalıklarda ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında yükselir. İlaç kullanılsa dahi ateşin 3-4 gün devam etmesi normaldir, 4. ve 5. gün hala yüksekse tekrar doktora başvurulmak gereklidir. Vücut sıcaklığı kişiden kişiye farklılık gösterdiği gibi, aynı gün içinde de değişiklik gösterir. Aşırı giyinme, fizik aktivite, sıcak hava, yemek sonrası gibi durumlarda hastalık olmaksızın vücut ısısı yükselebilir. 39 derecenin altında olan ve uzun sürmeyen ateşin çocuk üzerine çok kötü bir etkisi yoktur. Hafif ateşin hastalığın iyileşmesinde yararları bile olmaktadır. Deneysel olarak ateşin yararlı etkileri gösterilmekle birlikte ağır hastalarda, havale riski olanlarda, 39 dereceyi geçen durumlarda ateş tedavi edilmelidir. Yüksek ateş beynin oksijen gereksinimini arttırır, havale eşiğini düşürür, 42 dereceye ulaştığı zaman kalıcı beyin hasarı olabilir.

Ateş ölçümü

Koltuk altından ölçüm: Termometrenin ölçüm yapan kısmı tam olarak koltuk altı çukuruna yerleştirildikten sonra kol gövdeye bastırılarak uygulanır. Koltuk altı'nın kuru olması sağlanmalı ve en az 3 dakika beklenmelidir. Normal değerleri 36,2 - 37,40 C arasındadır.

Rektal (makattan) ölçüm: Aletin ölçüm yapan kısmı vazelin, krem vb bir kayganlaştırıcı uygulandıktan sonra civa haznesi veya dijital ısı ölçer metalik uç gözükmeyecek şekilde makata sokulur. Civalı termometrelerde 3 dk, dijital ısı ölçerlerde ötene kadar beklenmelidir. 38,2 dereceye kadar normaldir. İshalli, rektal kanamalı çocuklarda kullanılmamalıdır.

Timpana (kulaktan ölçüm): Aletin ölçüm yapan ucunu; kulak zarını görecek şekilde kulak yoluna yerleştirdikten sonra, düğmeye basılarak ölçüm yapılır. 37,8 dereceye kadar normaldir.

Oral (ağız içinden) ölçüm: Termometrenin ölçer ucu dil altına yerleştirilerek ağız kapatılır. Civalı termometrelerde 3 dk, dijital ısı ölçerlerde düdük ötene kadar beklenmelidir. 37,8 dereceye kadar normaldir.

Vücut sıcaklığı ölçülürken çocuk istirahatta olmalı, yemekten hemen sonra ölçülmemelidir. Vücut sıcaklığı cıvalı veya elektronik termometrelerle ölçülür. Küçük çocuklarda rektal yoldan veya koltuk altından derece üç dakika tutularak ölçülür. Büyüklerde oral veya koltuk altı kullanılabilir. Mikroorganizmaların çoğalmasını ve yayılmasını önlemek için termometre kullanıldıktan sonra silinmeli ve antiseptik kimyasal bir madde ile temizlenmelidir.

Ateş yüksekliğinde yapılması gerekenler

- İlk olarak yapılması gereken işlem hastanın üzerindeki giysileri çıkartmaktır.

- Çocuğunuzun üzerini örtmeyiniz.

- Bulunduğu ortamın ısısını 21-22 C arasında tutunuz.

- Bol miktarda sıvı veriniz.

- Ilık suyla duş veya soğuk kompres uygulaması yapınız (boyun, koltuk altı, dirsek içi, kasık, diz ardı çukuru gibi kan dolaşımının yoğun ve damarların cilde yakın olduğu bölgelere).

- Bir diğer yöntem de ıslak havlu veya çarşafa sarmaktır.

- Bir hekime danışarak parasetamol, ibuprofen vb. kullananınız.

İlaçtan da hızlı ve kesin etkili yöntem dışarıdan uygulanan kompres ve diğer yaklaşımlardır. İlacın bedene girdikten sonra etkili olabilmesi için belirli bir zamana gerek vardır. Bu uygulamalar ise derhal etki eder.

Aşağıdaki durumlarda derhal doktora başvurunuz

- Ateş 40 C'nin üzerine çıkarsa,

- Bilinç bulanıklığı olursa

- Yutkunma güçlüğü varsa

- Devamlı kusma ve ishal varsa

- Boyun kısmında sertleşme olursa. 
 
 
 

İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.

Telefon: (555) 234 55 77 - E-mail:info@kavaklideresaglik.com