Sezaryen ile Doğum Sonrası Ağrı Kontrolü
Untitled Document

Ameliyattan sonra agri olur mu?

Karın bölgesindeki cerrahi kesiden kaynaklanan ağrı yataktan kalkmanızı ve yeni doğan bebeginizin bakımını aktif olarak yapmanızı kısıtlayabilir. Bu nedenle rahatınızı devam ettirmenizi sağlamak için ameliyattan sonraki dönemde ağrı kontrolü gereklidir.

Ağrı kontrolünde yaklaşım nedir?

Ağrı tedavisi ağızdan, intravenöz, veya daha önce uygulanmış rejyonel anestezi uygulamasının bir parçası olarak yapılabilir. Mideniz çok tolere edemeyeceği için ağiz yoluyla ilaçların alınması cerrahiden sonra birkaç saat pek mümkün olmaz. Anestezisti doktoru ameliyattan sonra rahatınızı sağlayacaktır. Agrı kontrol metodu, sezaryen sırasında uygulanan anesteziye bağlıdır. Rejyonel anestezi uygulanmışsa, spinal veya epidural alana verilen ilaçlar sersemlik hissiniz olmadan ameliyattan sonra 18 saate kadar sürebilir. Genel anestezi almışsaniz, kendi uygulamanıza bagımlı intravenöz ağrı kontrolü (hasta kontrollü analjezi) genellikle uygulanır. Ilk günden sonra agrı kontrolü genellikle ağızdan alınan bir ilaçla yapılır.

Herhangi bir yan etki var mıdır?

Ağrı tedavisinde kullanılan ilaçlar genelde narkotik ilaçların bir formudur. Narkotik uygulamasına bağlı görülen yan etkiler uyku hali, kasıntı, bulantı, nefes almada güçlük ve kabızlıktır. Yan etkiler genellikle çok nadir ve kendi kendini sınırlayıcıdır. Rahatsız edecek boyutta olursa bunları tedavi etmek için başka ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçların anne sütünde fark edilecek düzeyde birikimi söz konusu değildir. Narkotik ilaçlara bağımlılık konusunda endişelenmeniz gereksiz. Ameliyattan sonra ayağa kalkıp yataktan çıkacak kadar rahat hissetmeniz, olası yan etkiler için endişelenmenizden daha önemlidir.


Bölüm Konuları
- Doğum ağrısı
- Ağrı Kontrol Metodları
- Ağrısız Doğumda Kullanılan Rejyonel Anestezi Çeşitleri
- Hangi Yöntemin Bebeğe Etkisi Daha Azdır ? Epidural mi yoksa İv (intra venöz) Metod mu?
- Rejyonel Anestezinin Yan Etkileri ve Komplikasyonları
- Sık Sorulan Sorular (FAQ"s")
- Spinal Anestezi Yöntemi
- Sezaryen ile Doğum Sonrası (postoperatif) Ağrı Kontrolü


 
 
 
 

İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.

Telefon: (555) 234 55 77 - E-mail:info@kavaklideresaglik.com