Sık Sorulan Sorular (FAQ)

Rejyonel anestezi sonrası yatakta kalmam gerekli mi?

Şart değil. Ancak bu durum hastane uygulamasına göre değişebilir. Bazı hastanelerde, insan gücü, güvenlik ve monitörizasyon nedeniyle, oturabildiğiniz ve yürüyebildiğiniz halde rejyonel anestezi sonrası yatmanız istenebilir. Bazı hastanelerde kanepede oturmanıza veya yürümenize izin verilebilir.

Rejyonel anestezi uygulandığında ıkınabilir miyim?

Evet. Günümüz modern rejyonel anestezi yöntemleri serviksiniz açılana kadar rahat bir şekilde dinlenmenizi, serviksiniz tamamen açıldığında ise ıkınabilecek enerjiyi kendinizde bulmanızı sağlar. Rejyonel anestezi ıkınma yeteneğinizi ortadan kaldırmamalı, ıkınmanızı kolaylaştırmalıdır.

Blok etki gösterdiğinde ne hissedeceğim?

Her ne kadar ağrınız büyük ölçüde kontrol altına alınsa da, kasılmalar sırasında basınç hissedebilirsiniz. Travay ilerledikçe obstetrisyeninizin muayenesini hissedebilirsiniz. Sizin ve bebeğinizin durumuna göre, anestezi doktoru rahatınız için  ve doğum ve travayı desteklemek amacıyla uyuşukluk derecesini artırabilir. Bacaklarınızda geçici bir uyuşukluk, ağırlık ve güçsüzlük fark edebilirsiniz.

Blok ne kadar sürer?

Epidural analjezi ihtiyaç duyduğunuz süre kadar uzatılabilir. Epidural kateter yerleştirildikten sonra ihtiyaç duyuldukça ek ilaçlar verilebilir. Travay boyunca rahatınız ve travayın ilerleyişi sık sık takip edilecek ve duruma göre ilaçlar ayarlanacaktır. Bu takipte hemşireler anestezi doktoruna yardımcı olabilir. Doğumdan sonra epidural kateter çıkarılır ve birkaç saat içinde normal hissetmeye başlarsınız.

Doğal doğum planlamışsam  daha sonra yardım alabilir miyim?

İstediğiniz gibi seçebilirsiniz. Travay ve doğum sırasında her hangi bir zaman ağrıya dayanamayacağınızı hissettiğinizde ve fikrinizi değiştirdiğinizde, travayınız çok ilerlememişse ve doğum çok yakın değilse, bir anestezi doktoru size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. Fikrinizi değiştirmeniz ve ağrı kontrolü istemeniz bir başarısızlık olarak kabul edilmemelidir.

Epidural analjezinin doğal yolla doğuma göre daha avantajlı olduğu durumlar var mıdır?

Kalp ve akciğer problemi gibi çeşitli durumlarda epidural analjezi yararlı olabilir. Bazen, epidural analjezi preeklampside (gebelik toksemisi) yararlı olabilir. Bu durumu anestezi doktoru ve obstetrisyeninizle tartışmalısınız.

Bölüm Konuları
- Doğum ağrısı
- Ağrı Kontrol Metodları
- Ağrısız Doğumda Kullanılan Rejyonel Anestezi Çeşitleri
- Hangi Yöntemin Bebeğe Etkisi Daha Azdır ? Epidural mi yoksa İv (intra venöz) Metod mu?
- Rejyonel Anestezinin Yan Etkileri ve Komplikasyonları
- Sık Sorulan Sorular (FAQ"s")
- Spinal Anestezi Yöntemi
- Sezaryen ile Doğum Sonrası (postoperatif) Ağrı Kontrolü


 
 
 
 

İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.

Telefon: (555) 234 55 77 - E-mail:info@kavaklideresaglik.com