Hangi Yöntemin Bebeğe Etkisi Daha Azdır?
Untitled Document

Epidural anestezinin bebek üzerine etkisi

Genellikle etkili epidural analjezi için iki tip ilaç kullanılmaktadır: lokal anestezikler ve opioidler (narkotik). Epidural aralığa verilen lokal anestezik ilaçlar annenin dolaşımı yoluyla bebeğe ulaşabilir. Ancak bebeğe ulaşan miktar, bebeğin kalp hızı veya doğum sonrası genel uyanıklığına etki etmeyecek kadar azdır. Benzer şekilde epidural enjeksiyonlarda kullanılan opioidler de bebeğe ulaşabilir. Yine, bebeğe ulaşan miktar, annenin sistemik (iv=intravenöz) aldığı ilaçlarla karşılaştırıldığında oldukça düşüktür. Bunun nedeni iv metodla kullanılan opioidlerin miktarının cok az bir miktarının epidural enjeksiyonda kullanılıyor olmasıdır. Bazen, gebelerin %30’unda epidural lokal anestezik veya opioid enjeksiyonundan 10- 15 dakika sonra fetal (bebek) kalp hızında azalma gibi değişiklikler olabilir . Bu durum daha çok ağrının giderilmesine kadar ki dönemde bireylerin ciddi bir ağrı ve stres yaşamalarına bağlı olabilir. Ancak bu kalp hızı değişiklikleri geçicidir ve sadece 3-4 dakika sürmektedir. Genelde yapıldığı gibi bebeğin kalp hızı devamlı olarak monitorize edildiği ve önlemler alındığı sürece bu geçici değişiklikler endişelendirmemelidir. Epidural yöntemle bazen meydana gelebilen bir yan etkisi de anne kan basıncındaki düşmedir. Bunun şiddeti eğer fazlaysa ve düzeltilmezse bebeği etkileyebilir. Epidural anestezi başladıktan sonra ihtiyaç duyulduğu sıklıkta kan basıncı her zaman ölçüldüğü için ve gerektiğinde düzeltici önlemler alındığı için önemli bir endişe kaynağı değildir. Ağrısız doğum için uygulanan çeşitli yöntemlerin yenidoğanın sinirsel davranışlar üzerine etkisinin (yenidoğanın aktivitesinin değerlendirildiği testler) incelendiği testlerde çelişkili sonuçlar ortaya çıkmıştır. Ancak son yıllarda ağrısız doğum uygulamasında epidural analjezide verilen lokal anestezik ve opioid dozlarında azalma olmuştur ve günümüzde kullanılan doz sınırları içinde, normal koşullarda lokal anesteziklerin bebeğe çok az etkisinin olduğu veya hiç klinik öneminin olmadığı konusunda görüş birliği vardır. Bazı durumlarda epidural anestezi bebek için faydalı olabilmektedir. Örneğin preeklampsisi olan gebe bir kadında (yüksek kan basıncı, şiş ayaklar vb.) epidural analjezi travay ve doğum sırasında bebeğe olan kan akımını düzeltebilir.

Ağrısız doğumda iv metodla kullanılan ilaçların bebek üzerine etkisi

Anneye iv yolla verilen tüm ilaçlar plasentayı geçerek bebeğin dolaşımına girer. Bunun sonucu olarak bebekte de bazı etkiler görülebilir. Uterus içinde bebeğin kalp hızı biraz değişebilir. Bu değişikliğe bağlı ciddi etki görülmez. İntravenöz ilaçlarla ilgili en önemli endişe yeni doğanda depresyona neden olmasıdır. Bu iv ilaçların yenidoğana olan etkileri, ilaçların cinsine ve dozuna, doğum öncesindeki zamanlamaya bağlıdır. Bebeğin doğmadan önce bu ilaçları yıkacak kadar zamanı varsa sadece az bir etki görülür. Bebek normal veya hafif uykulu olabilir. İv opioidlerin kullanımını takip eden birkaç gün boyunca nöro-davranışsal skorlarda (yenidoğan aktivitesinin değerlendirildiği testler) geçici değişiklikler olabilir. Diğer bir taraftan, bebekte büyük miktarda bulunan ilaçlar solunumunu geçici olarak deprese edebileceği için, pediatristin dikkatle takip etmesi gerekmektedir. İlaçların zamanlaması ve dozları, iv ilaçların yenidoğandaki etkilerini en aza indirmek için ayarlanmaktadır.

Ağrı kontrolünün travay seyirine etkisi Epidural analjezi travayı az miktarda uzatır ve sezaryen riskini artırmaz

  • Epidural analjezi uygulanan kadınlarda, iv metod uygulananlara göre travay daha uzun olmaktadır. Çeşitli çalışmalar bu farkın yaklaşık 1 saat olduğunu göstermiştir. Ancak bu süre travay şeklinize göre değişkenlik gösterebilir.
  • Epidural analjezi sezaryen riskini arttırmaz. Randomize klinik çalışmalarda epidural analjezinin sezaryen riskini artırdığını gösteren güçlü kanıtlar yoktur.
  • Epidural analjezi ve forseps doğumu arasındaki ilişki karmaşıktır. Bazı çalışmalar epiduralle forseps doğumlarının arttığını gösterirken, diğerleri göstermemektedir. Bu büyük oranda obstetrisyeninizin çalışma şekline ve tercihlerine bağlıdır.
  • Hasta memnuniyeti ve yenidoğanın durumu ağrısız doğumda epiduralde, iv metoda göre daha iyidir.

Epidural anne sütünü etkiliyor mu?

Günümüzde travay ve dogumda uygulanan epidural anestezide oldukça düsük dozda ilaç kullanilmaktadir. Hassas ölçümlerle bebekte bu ilaçlar tespit edilse bile travay ve sezaryenle dogum sirasinda uygulanan uzun süreli epidural infüzyonlarda sonra bile mutlak seviye oldukça düsüktür. Travayda ve dogum sirasinda kullanilan anestezi metodundan bagimsiz olarak farkli nedenlerden dolayi bazi kadinlarda süt vermede zorluklar görülmektedir. Hastanenizde size basarili anne sütü verme konusunda yardimci olabilecek bir laktasyon danismani bulunabilir. Tibbi kontrendikasyon olmadigi sürece anne sütü çocuga optimum beslenme saglar.

Epidural anestezi vücut isisini yükseltir mi?

Çok az sayida hamile kadinin dogum esnasinda atesi yükselir. Özellikle ilk çocuguna hamile ve uzun süren dogum eylemi ve epidural anestezi uygulananlarda daha siktir.Arastirmalar gerçek anlamda bir anne veya bebek enfeksiyonuyla ilgisinin olmadigini göstermistir. Ancak bazi olgularda çocuk doktorlari bebekte bazi kan tetkikleri yaparak enfeksiyon olasiligini ortadan kaldirabilir. Bir çok kadinda epidural yapilmis olsun olmasin ates gözlenmezken epidural kullanilanlarda düsük de olsa böyle bir olasiligin oldugu akilda tutulmalidir. Son bulgular ilk çocuguna hamile epidural anestezi yapilan kadinlarin %24’ünde ates görülürken epidural anestezi yapilmayanlarda %5 siklikta görüldügünü ortaya koymustur. Ikinci veya daha sonraki çocuklarini doguranlarda bir fark görülmemistir. Bu olayin mekanizmasi bilinmemektedir. Dogum eylemi esnasinda vücut isisinin olusturulmasi ve dagitimi ile ilgili bir sorun olasiligi üzerinde durulmaktadir. Agrili dogumlarda hastalar sik ve hizli solumakta böylece vücuttan isi kaybi artmaktadir. Agri giderildiginde ise solunum sakinlesir ve rahatlar, isi yükselebilir

Ignelerden korkuyor musunuz?

Epidural anestezi isleminizi gerçeklestirmek için anestezi doktoru size yardimci olacaktir. Epidural ignesini yerlestirmeden önce anestezi doktoru çok ince bir igne ile yeterli uyusuklugu saglayacak ilaç enjekte edecektir. Baslangiçta enjekte edilen uyusturucu ilaç, dogum agrilarinizdan daha fazla olmayacaktir. Uyusukluk meydana geldiginde, epidural alan aranirken sadece basinç hissedeceksiniz.

Epidural yerlestirilirken sakin olamayacaginiz konusunda endiseli misiniz?

Travay ve dogum hemsireleri size bu konuda yardimci olacaktir. Bu konuda oldukça deneyimlidirler. Size pozisyon vermede yardimci olacaklar. Travay agrilari boyunca da, islemin önemli bir kismi yapilana kadar pozisyonunuzu korumaniza yardim edecekler. Anestezist sizinle isbirligi yaparak islemi gerçeklestirecektir. Basarabildiginizi görünce sasiracaksiniz.

Bölüm Konuları
- Doğum ağrısı
- Ağrı Kontrol Metodları
- Ağrısız Doğumda Kullanılan Rejyonel Anestezi Çeşitleri
- Hangi Yöntemin Bebeğe Etkisi Daha Azdır ? Epidural mi yoksa İv (intra venöz) Metod mu?
- Rejyonel Anestezinin Yan Etkileri ve Komplikasyonları
- Sık Sorulan Sorular (FAQ"s")
- Spinal Anestezi Yöntemi
- Sezaryen ile Doğum Sonrası (postoperatif) Ağrı Kontrolü


 
 
 
 

İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.

Telefon: (555) 234 55 77 - E-mail:info@kavaklideresaglik.com