Ağrısız Doğumda Kullanılan Rejyonel Anestezi Çeşit
Untitled Document

Ağrısız Doğumda Kullanılan Rejyonel Anestezi Çeşitleri
Travay ve dogumda kullanilan rejyonel anestezi çeşitleri

-Epidural
-Kombine spinal epidural (KSE)

Sezaryende kullanılan rejyonel anestezi çeşitleri

-Spinal
-Epidural
-Kombine spinal epidural (KSE)

Rejyonel Anestezide Anatomi

Uterus (rahim) kasildigi zaman agriyla ilgili uyarilar, uterustan beyine omurga içindeki sinirler yoluyla ulasir. Epidural ve spinal anestezide uterustan kaynaklanan agrili uyarilari durdurmak için omurga içine lokal anestezikler verilir.

Epidural yapılırken ideal pozisyonlar
İdeal bir pozisyon için omurganızı bir yay haline getirip, sırtınızı dışarı çıkarmalısınız. Bu pozisyonu hastalara tarif etmek için özel bazı terimler kullanılır: “C” harfi gibi, karides gibi, kızgın kedi, kalçanın çekilmesi. Alttaki şekiller pozisyonları daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Hastaneye gitmeden önce pozisyonu evde denemek yarar sağlar. İdeal bir pozisyon ise epiduralin yerleştirilmesini kolaylaştıracaktır.

Oturma pozisyonu

Sırtınızı dışarı çıkarmak yanında her iki tarafa eğilmeden omuzlarınız aşağıya çekmeli ve çenenizi gövdenize yapıştırmalısınız.

Yatakta yan yatar pozisyon

Sırtınızı dışarı çıkararak öne eğilmeden omuzlarınız aşağıya çekin çenenizi gövdenize yapıştırın.
Yukarda anlatıldığı gibi omurganızı bir yay gibi yapmanız omurlarınız arasındaki açıklığı genişletir ve iğnenin girmesini kolaylaştırır.

Ağrısız doğum için epidural yerleştirme yöntemi

Epidural iğnesini yerleştirmeden önce cildinizi uyuşturmak için küçük miktarda lokal anestezik solüsyon enjekte edilecektir. İğne epidural aralığa geldikten sonra ince bir kateter (plastik tüp) iğnenin içinden epidural alana yerleştirilecektir. Bazen, epidural kateter epidural aralıkta sinirlere dokunduğunda bazı kadınlarda bacaklarda geçici bir elektrik çarpma hissi (parestezi) şikayeti olur. Ancak bu geçicidir ve hızla kaybolur. Kateter yerindeyse iğne çıkarılır ve kateter sırtınıza bantlanır. Başlangıç ilaçları kateterden enjekte edilir. Bazı kadınlar, ilaçlar enjekte edilirken sırtta soğukluk hissettiklerini rapor etmiştir. Bundan sonra bebeğiniz doğana kadar otomatik bir pompa aracılığyla ilaçlar uygulanır. Uterus ve serviksten gelen sinirler, daha önce açıklandığı gibi, epidural alandan geçtiği için ilaçlar bu sinirleri yıkayarak ağrı hissini bloke ederler.

Epiduralin yerleştirilmesi 15-20 dakika, ilaçların etki etmesi de ek olarak 15-20 dakika sürer. Pek çok kadın kasılmaları sırasında meydana gelen ağrının daha az şiddette ve daha kısa olduğunu fark eder. Sonunda kasılmaları sadece hafif gerilme (hafif basınç) olarak hissederler. Kasılmaları hiç hissetmeyebilirsiniz, her kadın için değişmektedir.

Epidural analjezi sırasında uyanıklık - Ağrısız doğum sırasında monitörizasyon

Epidural takıldıktan sonra travay ve doğum hemşiresi ve anestezi doktorunun yakın gözetimi altında olacaksınız. Bebeğinizin kalp hızı sürekli monitörize edilecektir. Vital bulgularınız sık bir şekilde kaydedilecektir. Uterus kontraksiyonlarınızın sıklığı da kaydedilecktir. İstirahat halinde ya da uyuyor olsanız bile doğumunuz ilerledikçe monitörizasyon ve uyanıklığınız devam edecektir.

Dogum için ideal epidural anestezi

Bhavani Shankar Kodali MD Anesteziyologlar bacaklariniz hareket ettirebilme ya da dogum sirasinda ikinabilmenizi engellemeden agriyi gidermeyi amaçlar. Baska bir deyisle agriniz olmayacak fakat epidural anljezi sirasinda ayaklarinizi hareket ettirebileceksiniz. Yeni bir gelisme de travay sirasinda hastanin ayaga kalkmasina ve yürümesine olanak veren “yürüyen epidural” kavramidir (yürüyen epidural bölümüne bakiniz). Ayaga kalkmak ve çevrede hareket etme gücünüzün yeterince güçlü oldugunu hissetseniz de, bazi hastanelerde bir kez epidural takilinca yürümenize izin verilmeyebilir.

Kisinin epidural yolla lokal anestezik medikasyonu ihtiyacina bagli olarak kisi zaman zaman bacaklarini hareket ettirebilmesini engelleyen ve zaman içinde düzelen geçici bir güçsüzlükle karsilasabilir. Anesteziyolog travay ve dogum hemsirenizin yardimiyla epidural yoldan lokal anestezik ihtiyacinizi kaydeder (monitörize eder).

Dogum agrisinin giderilmesinin takibi Daha önce de tanimlandigi gibi önce epiduralden lokal anestezik verilerek sizi rahatlattiktan sonra periyodik olarak ayarlanmis ilaç uygulayan bir epidural pompa ayarlanir. Bebek dogana kadar pompa epiduralden ilaç uygulamaya devam eder. Bu da dogum sirasinda sizin rahat etmenizi saglar. Duruma göre epidural pompa ile uygulanan ayarlanmis miktar yetersiz kalabilir ve siz dogum sirasinda kontraksiyonlardan rahatsiz olabilirsiniz. Anestezi doktoru sizi rahatlatabilir ve ek epidural ilaçlarla agriyi optimum derecede giderir. Travay ve dogum hemsireniz ve anestezi doktoru dogum sirasinda agrinizin giderilmesini monitörize eder.

Kombine spinal epidural anestezi (KSE)

Bhavani Shankar Kodali MD Kombine spinal epidural anestezi (KSE) her iki teknigin de avantajlarini birlestirir. KSE’nin epidural üzerine belirgin avantajlari:

- Hizli baslangiç

- Agrinin çok kuvvetli baskilanmasi

- Bacaklari hareket kabiliyetinin çok az azalmasi

- Ilaçlarin vücudun diger sistemlerine ve bebege ihmal edilir düzeyde geçisi

- Anne memnuniyetinin çok yüksek olmasi

Kombine spinal epidural anestezi yöntemi (KSE) Yöntemi görmek için “play” dügmesine basin. Resimler kendiliginden degisecektir. “play”e basin

KSE’de epidural alan “epidural anestezi”de tanimlandigi gibi bulunmaktadir. Epidural aralik bulunduktan sonra, ince bir igne epidural ignenin içinden geçirilerek spinal siviya ulasilir ve spinal siviya az miktarda ilaç verilir (spinal anestezi). Bunun sonucunda agri aniden kesilir ve kendinizi rahat hissetmeye baslarsiniz. Ince spinal igne çikarilir ve epidural kateter epidural araliga yerlestirilir. Daha sonra epidural igne çikarilir ve kateter sirta her zaman yapildugi sekilde tespit edilir. “Epidural anestezi”de anlatildigi gibi epidural pompa, ilaçlari epidural araliga yavas yavas enjekte eder. KSE’de spinal anestezinin etkisi genellikle 90 dakika sürer. Spinal anestezinin etkisi kalktikça epidural anestezi devreye girer ve agrisiz ve rahat olursunuz. Epidural ilaçlar, bebeginizi dogurana kadar optimum derecede agrisiz olabilmeniz için ayarlanacaktir.

Hasta kontrollü epidural analjezi

David Hepner MD, Assistant Professor Bhavani Shankar Kodali MD, Associate ProfessorHasta kontrollü epidural analjezi (PCEA), agri veya rahatsizlik duydugunuzda epiduralinize ek agri kesici ilaç yapmaniza olanak tanir. Anestezi doktoru, temel seviyede agri kontrolü saglamak için epidurali baslatir, size istediginizde ek ilaç vermenizi saglayan, pompadan çikan kablosu bulunan bir dügme verir ve fazla ilaç gitmemesi için pompada sinirlama ayari yapar. Kombine spinal-epidural teknigin epiduralin uzantisi oldugu gibi, PCEA da kullanmakta oldugumuz devamli epidural analjezinin bir devamidir. PCEA tekniginin ek yan etkileri veya komplikasyonlari yoktur. Diger yandan, PCEA devamli infüzyona benzer agri kontrolü saglar, ancak daha düsük anestezi dozu ve daha az ayak ve bacak uyusuklugu görülür. Son yillarda PCEA kullanimi kolay oldugu için, doktorun girisimini azalttigi için ve anneler bu teknikle çok memnun kaldiklari için popülerlik kazanmistir. Ayrica bu teknik, istediginiz düzeyde agri kontrolünü saglamada kontrol hissi vermektedir.
.

Yürüyen epidural

Bhavani Shankar Kodali MD Yürüyen epidural, kombine spinal epidural bölümünde (KSE) tarif edilen spinal ve epidural tekniklerinin kombinasyonudur. Spinal ile bacaklarda güçsüzlük olusturmadan hizla agri giderilirken, epidural ile analjezinin devamliligi saglanir. Bu teknik gebe kadinin dogum servisinde agri duymadan yürüyebilmesine olanak verir. “Yürüyen epiduralde” dogum süresinin kisalip kisalmadigi kesin degilken, hareketle analjezik gereksiniminin azaldigi bildirilmistir ve kadinlar için dogum sirasinda kisa süreli de olsa hareket etmek çok kiymetlidir.Bazi anesteziyologlar KSE teknigini dogum analjezisinde kullanirlar ama epidural yaptiktan sonra hastalarinin yürümesine izin vermezler.

Ne zaman epidural yaptirabilirim?

David Hepner MD, Assistant Professor Bhavani Shankar Kodali MD, Associate Professor

Epidural anestezi tercihi sizinle dogum doktorunuz/ebeniz ve anestezistinizin birlikte karar verecegi bir konudur. Epidural analjezi genellikle düzenli agrilarla görülen uterus (rahim) kasilmalariyla ortaya çikan aktif dogum eyleminin basladigi anda verilir. Önerimiz agrisiz doguma az da olsa ilgi duyuyorsaniz önceden anestezistinizle görüsmenizdir. Böylece anestezistiniz tibbi öykünüzü önceden ögrenebilecek ve gereken tetkikleri yaptirabilecektir. Daha önemlisi agri giderici yöntemlerden size uygun olanlara birlikte karar verebilmenizdir. Anestezistinize tercihinizi belirtmek veya önceden form imzalamak her zaman bunun aynen gerçeklestirilecegi anlamina gelmez. Sonradan tercihinizi degistirerek normal dogum veya diger bir yönteme geçebilirsiniz.
Epidural kararinda bebegin dogum kanali içindeki pozisyonundan, ilk veya sonraki bir bebek olmasina kadar pek çok faktör rol oynar. Bazi doktorlar/ebeler epidural yapmadan önce en az 4 cm’lik açiklik olmasini isterler. Bu doktorlar ve ebeler erken bir epiduralin dogumu geciktirecegine inanirlar. Ancak bu konu hala tartismalidir. Belli tibbi durumlar ise erken epidural yapilmasini gerektirir. Doktorunuz/ebeniz bir kez epidural anesteziye karar vermisse anestezist epidural yapar. Eger önceden bir görüsme olmamissa kisa bir öykü ve muayeneyi takiben yazili izin alinir. Bebegin basi görünür hale gelmedikçe epidural için geç kalinmis sayilmaz. Baslangiçta normal dogum denemis ve bir anestezistle görüsmemisseniz asiri agrili dogum nedeniyle kararinizi sonradan degistirebilirsiniz. Önerimiz dogum egitimi siniflarina gitmeniz ve agri giderme yöntemleri hakkindaki dersleri dikkatlice dinlemenizdir. Dogum öncesi ve sirasinda açik fikirli ve uyumlu olmak önemlidir. Herkes dogumu kendince farkli yasar. Uyumlu olmak ise hem size hem de bebeginize yararli olacaktir.Bölüm Konuları
- Doğum ağrısı
- Ağrı Kontrol Metodları
- Ağrısız Doğumda Kullanılan Rejyonel Anestezi Çeşitleri
- Hangi Yöntemin Bebeğe Etkisi Daha Azdır ? Epidural mi yoksa İv (intra venöz) Metod mu?
- Rejyonel Anestezinin Yan Etkileri ve Komplikasyonları
- Sık Sorulan Sorular (FAQ"s")
- Spinal Anestezi Yöntemi
- Sezaryen ile Doğum Sonrası (postoperatif) Ağrı Kontrolü


 
 
 
 

İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.

Telefon: (555) 234 55 77 - E-mail:info@kavaklideresaglik.com