Ağrı Kontrol Metodları
Untitled Document

B. Rejyonel Anestezi ( Ağrılı uyaranlar omurga içinde bloke edilir ve beyine iletilmezler) Epidural alt omurga seviyesinde gerçekleştirilen enjeksiyondur. Vücudun enjeksiyonun altında kalan bölgesi uyuşur, kasılmalar sırasında kadının uyanık kalmasına ancak daha rahat hissetmesine izin verir.


Epidural anestezi ve spinal anesteziye rejyonel anestezi denilir, çünkü vücudun belirli bir bölgesinde anestezi yaparlar. Bu yöntemler, ağrı kontrolü mükemmel olduğu için ve bebeğe çok az ilaç geçtiği için doğumda popülerdir. Burada kullanılan ilaçlar lokal anestezikler (örneğin bupivakain gibi novokain benzeri ilaçlar) ve narkotiklerdir. Bu ilaçlar uterus (rahim) ve serviksten gelen ağrıyı omurgada yer alan spinal korda ve beyine taşıyan sinirleri bloke ederler. Bu metod uyanık kalmanızı ve göreceli olarak ağrısız olmanızı sağlar. Nadir görülmekle beraber yan etkiler ve komplikasyonlar gelişebilir.

Bölüm Konuları
- Doğum ağrısı
- Ağrı Kontrol Metodları
- Ağrısız Doğumda Kullanılan Rejyonel Anestezi Çeşitleri
- Hangi Yöntemin Bebeğe Etkisi Daha Azdır ? Epidural mi yoksa İv (intra venöz) Metod mu?
- Rejyonel Anestezinin Yan Etkileri ve Komplikasyonları
- Sık Sorulan Sorular (FAQ"s")
- Spinal Anestezi Yöntemi
- Sezaryen ile Doğum Sonrası (postoperatif) Ağrı Kontrolü


 
 
 
 

İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.

Telefon: (555) 234 55 77 - E-mail:info@kavaklideresaglik.com