Doğum ağrısı
Untitled Document
Travay sırasında uterus kasıldığı zaman, ağrı uterustan sinirler aracılığıyla omuriliğinize (şekilde omurganız gösterilmiştir), oradan da şekilde görüldüğü gibi beyine ulaşarak rahatsızlık hissi oluşturur.


Doğum sırasında ağrının şiddeti

Travaya girmeden ne kadar ağrınızın olacağını tahmin etmek zordur. Bazı kadınlarda dayanılabilir, kontrol edilebilir düzeyde ağrı olurken, bazıları ağrı kontrol yöntemlerinden faydalanabilir. Travay sırasında ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olabilecek medikal olmayan pek çok teknik bulunmaktadır. Bunların arasında nefes alma ve rahatlama teknikleri, ılık banyo, masaj, destekleyici hemşire bakımı, pozisyon değişiklikleri (ayakta durmak, oturmak, yürümek, sallanmak) ve doğum topu bulundurmaktadır. Medikal olmayan ağrısız doğum destekleyicileri, bu metodların ağrının üstesinden gelmede etkili olacağı ve travay ve doğumu zevkli bir deneyim haline getireceği görüşünü savunur. Bu metodlar hakkında ek bilgilere internet adreslerinden ulaşabilirsiniz. Doğum eğitmeni de size daha fazla bilgi vererek yardımcı olacaktır.

Doğum ağrısını azaltmak için ya intravenöz, ya da intramusküler yolla verilen ilaçlardır. Bu ilaçlar çoğunlukla obstetrisyen tarafindan verilir, hemşireler tarafından uygulanır. Opioidler ağrıyı kontrol etmede en etkili ilaçlardır. Obstetride travay ve doğum ağrısında uzun tarihsel kullanımları vardır. Günümüzde çok sayıda narkotik bulunduğu halde, doğumda sadece birkaç tanesi kullanılmaktadır: meperidin (Demerol), morfin, fentanil, butorfanol (stadol) ve nalbufin ( Nubain). Bu ilaçlar kan dolaşımına girerek travay ve doğum ağrısını daha  dayanılabilir hale getirirler. Genellikle normalde tam bir analjezi sağlamazlar. Bu ilaçlarla meydana gelen ağrı kontrolü değişkendir, ancak ağrıyı körelterek travayınızın dayanılır hale gelmesini sağlarlar. Doğum için rejyonel anestezi tercih etmeyen kadınların büyük bir kısmı bu ilaçlardan birisini seçmektedir. Epidural veya spinal anestezi öncesi bu ilaçlardan yapılmış olmasının herhangi bir sakıncası yoktur.  

Obstetrisyen tarafından verilen ilaçlarla ağrı yeterli miktarda kontrol altına alınamazsa, anestezi doktoru bu ilaçları bir intravenöz infüzyon pompasıyla uygulayabilir. Bu durumda, ağrınızı kontrol altına almak istediğinizde, bastığınızda aktif hale gelen bir düğme verilecektir. Pompa, sisteminize belli (ayarlanmış) miktarda ilacı vermeye programlanmıştır. Bu metoda “hasta kontrollü analjezi” (PCA) denir. Uterus kasılmalarına bağlı ağrıları ne oranda algıladığınıza bağlı olarak ihtiyaç duyduğunuz ilaçlar üzerinde kontrolünüz olur. Anestezi doktoru ve hemşireniz tarafınızdan kullanılan intravenöz ilaçları görüntüleyecektir.

Bu iv ilaçların en önemli dezavantajları sersemlik ve uyku hali yaratmasıdır. Ayrıca bulantı, kusma, solunumda azalma, kaşıntı, kabızlık ve idrar retansiyonu gibi yan etkiler de görülebilir. Anne sütü vermeyi planlıyorsanız, başlangıçtaki çabalarınız zorlaşabilir.

 

Bebeğe etkisi

Narkotiklerin bir diğer yan etkisi de hepsinin plasentayı geçip bebeğin dolaşımına katılmasıdır. Bunun sonucu olarak bebekte de bazı etkiler görülebilir. Uterus içinde bebeğin kalp kızı hafif değişebilir. Bu kalp hızındaki değişikliğe bağlı bilinen ciddi bir etki yoktur.

Bebeğin anneden yavaş olmakla beraber bu ilaçları yıkma kabiliyeti vardır. Bebek doğduktan sonra hafif uykulu olabilir. Tekrar belirtelim, anneye verilen düşük miktardaki ilaçların bebeği olumsuz etkilemesi beklenmez, ancak bu ilaçların bebeğe geçtiğini bilmek önemlidir. Bebekte anneye verilen ilaçların etkisini görme şansı, doğum zamanına göre ilaçların verilmesine bağlı olabilir.  Bebeğin ilaçları yıkmak için yeterli zamanı varsa çok az etki görülür. Pek çok doktor anneye ağrı için verilen narkotik ilaçların bebek açısından güvenli olduğunu düşünmektedir.Bölüm Konuları
- Doğum ağrısı
- Ağrı Kontrol Metodları
- Ağrısız Doğumda Kullanılan Rejyonel Anestezi Çeşitleri
- Hangi Yöntemin Bebeğe Etkisi Daha Azdır ? Epidural mi yoksa İv (intra venöz) Metod mu?
- Rejyonel Anestezinin Yan Etkileri ve Komplikasyonları
- Sık Sorulan Sorular (FAQ"s")
- Spinal Anestezi Yöntemi
- Sezaryen ile Doğum Sonrası (postoperatif) Ağrı Kontrolü


 
 
 
 

İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz.

Telefon: (555) 234 55 77 - E-mail:info@kavaklideresaglik.com